Szczeka lub piszczy przy niektórych ćwiczeniach? Popracujmy nad tym!

Czasem niektóre z ćwiczeń wywołują u psa zbyt wysokie emocje.

Objawów nie da się pomylić z niczym innym: szczekanie, piszczenie, mruczenie lub skomlenie, gdy tylko powiesz magiczne słowo -komendę. Możesz wybrać dowolne: omiń, kwadrat, równaj, aport… Lub mniej obikowe: kółeczko, slalom, cofaj…

Najczęściej pies lubi dane zadanie, bo wiąże się ono z ruchem. Jest więc ekscytacja! Dodatkowo ćwiczenie ma długą historię wzmocnień (czyli było dużo nagradzane, i to zabawką). Czasem zadania są związane ze zbyt dużą frustracją, która narosła podczas trenowania danego elementu. To temat na osobny wpis. Wróćmy do ekscytacji!

Z Zuko przechodziłam przez ten proces wiele razy. A historia zaczęła się od treningów agility, kiedy nie miałam problemów z tym, że Zuzel obiegał boczek przeszkody i …szczekał (a dokładniej to „darł ryja”). Gdy zdecydowałam, że robimy obedience, obieganie w głowie Zuko miało już wręcz cechy szczekania! Nie da się obiegać i być cicho! Bo niby jak!?… 

Co zatem robić?

To, jakie pies ma emocje w danym ćwiczeniu zależy od wielu czynników, ale decydujący wpływ ma to, jaki pies ma nastrój PRZED zadaniem i PO nim. A na to mamy duży wpływ. Tak! Masz wpływ na nastrój swojego psa podczas pracy!

g-20

Plan:

1. WYCISZ psa używając samokontroli, rezystancji, rozrzuconych smaków. Możesz też dać mu chwilę wąchać trawę lub przejść się z nim na krótki spacer. Może też dłuższą chwilę siedzieć i nic nie robić. Looknij na „Szybie wyciszanie”

2. Pomóż mu wykonać zadanie tak, aby był jak najspokojniejszy. Nawet jeśli oznacza to naprowadzaniem go smakiem lub drastyczne zmniejszenie dystansu.

3. WYCISZ go, jeśli się podkręcił. Oznacza to, że smaki dostanie w spokojnej formie. To oznacza czasową rezygnację z zabawki w tym ćwiczeniu!

4. Nie wysyłaj psa, zanim go nie wyciszysz do odpowiedniego poziomu. To może oznaczać na razie 1-3 powtórki na sesję!

5. Gdy po kilkunastu sesjach (tak, tak – proces jest wolny) zobaczysz poprawę nastroju psa, możesz zwiększyć dystans lub/i ilość powtórek lub/i skrócić czas wyciszania psa.