10 prostych rad z książki Marii Brandel „Best day – everyday!”

Niedawno trafiła w moje ręce bardzo przemyślanie zrobiona książka szwedzkiej  (Marii Brandel) oraz norweskiej trenerki (Siv Svendsen). Obie panie są mi bardzo dobrze znane – od wielu lat jeżdzę do nich na treningi z moimi psami. W 2020 po raz kolejny będę gościć Marię na seminarium w Toruniu. Gdy wydały swoją pierwszą, wspólną książkę wiedziałam, że otworzy ona nowy dział na moim blogu: „recenzje książek” lub „10 najważniejszych rad”… Jak zwał, tak zwał – najważniejsza jest treść! Więc zaczynamy 🙂

1. Jak mój pies myśli.

Kluczem do sukcesu wychowania swojego psa jest takie zarządzanie sytuacjami, aby psiak miał możliwość zachowywania się tylko w pożądany dla nas sposób. Maria obrazuje to za pomocą dwóch kont (niczym świnki skarbonki), gdzie „zbieranie” tych dobrych zachowań musi przeważać nad zasilaniem „złego” konta.

2. Nie bazuj na zakazach.

Jeśli cały czas zakazujesz coś swojemu psu to ciężko będzie Wam zbudować fajną relację. Wyobraź sobie siebie – chcesz iść na basen, ale Twój przyjaciel mówi „nie”. Chcesz iść pobiegać, ale Twój przyjaciel mówi „nie”. Chcesz pobiegać trochę, ale znów słyszysz „nie”. Czy ta osoba dalej będzie Twoim przyjacielem? Raczej stanie się przeszkodą w osiąganiu przyjemnych celów. Podobnie jest z nami i psami. Przy czym Maria zaznacza, że nie chodzi o to, aby słowa „nie” unikać, ale aby za zakazem stała odrazu sowita rekompensata w postaci pysznego jedzenia, wspólnej zabawy czy możliwości zrobienia czegoś razem (kopanie, wyszukiwanie, sztuczki).

3. Nagrody to paliwo Twojego treningu. Dbaj o nie!

Wzmocnieniem zachowania niekoniecznie musi być jedzenia, ale to je najłatwiej psu wydawać. To potrzeba każdego organizmu. Ale nie w każdej sytuacji pokarm będzie dla psa wzmocnieniem. Gdy psiak przed chwilą zjadł suty posiłek – kolejny kawałek parówki prawdopodobnie nawet do nie zainteresuje (pomijam niektóre psiaki, która ZAWSZE są głodne;)). Dlatego zarządzanie poziomem głodu, sytości, rodzajem jedzenia jest kluczowe. Poza tym, jak podkreślają autorki, aby jedzenie było jeszcze bardziej atrakcyjne warto wprawić je w ruch (podrzucanie, turlanie, wyjadanie z dłoni).

4. Czekanie – jedna z najważniejszych umiejętności.

Czekanie dla psa powinno być drogą do osiągania swoich celów. Psiak czeka na wyjście na spacer, na puszczenie do swobodnego biegania, na trening, na swoją miskę. Dobrze opanowana umiejętność spokojnego czekania jest jedną z najbardziej „ogarniających” umiejętności ułatwiających wspólne życie.

5. Nagradzaj dużo!

Nie szczędź psu nagród – czy to w postaci nagrody socjalnej, jedzenia, wspólnej zabawy… Taka inwestycja ułatwi później konkurowanie ze środowiskiem. A to z kolei może się opłacić przy nauce chodzenia na luźnej smyczy, gdzie jednym z najtrudniejszych elementów są bodźce ze środowiska, które psiak chce sprawdzić. Jeśli ma on długą i bogatą historię otrzymywania od swojego opiekuna wzmocnień, chętniej rezygnuje z „biegnięcia” od krzaczka do krzaczka.

6. Nie karaj za przywołanie.

Gdy podczas spacerów wołasz swojego psiaka i spotyka go kara w postaci zapięcia na smycz (tak, tak, psiak to odbiera jako karę – ponieważ kończy się jego swobodne bieganie) lub bury za późną reakcję na komendę – chęć powrotów spadnie do zera! Nie dziw się więc, że nie chce wracać. Co więc zrobić, aby tego uniknąć lub odpracować szkody? Wołaj często, zawsze nagradzaj najlepszymi dla psiaka kąskami, proponuj zabawę i wspólne aktywności. Bądź mądry i stopniuj trudności. Gdy widzisz, że psiak został wciągnięty przez środowisko – nie ryzykuj przywołania! Poczekaj na lepszy moment, ewentualnie odbiegnij, schowaj się, aby wywołać reakcję. Grunt, to praca na sukcesach (lub z linka;).

7. Zaangażuj psi nos!

Maria proponuje wiele psich aktywności z włączeniem psiego nosa. Psy to kochają! I fajnie się przy tym męczą. Tak zdrowo. A oto co możemy zrobić podczas spacerów:

 • przytrzymaj psa, wyrzuć przedmiot (na początku może to być psia zabawka lub pudełko z jedzeniem, następnie np Twoja rękawiczka dociążona np paczką chusteczek) i dopiero pozwól psu spenetrować teren,
 • poproś znajomego psiarza, aby się Wam schował,
 • wyrzuć dwie zabawki – wskaż, którą najpierw ma szukać,
 • „zgub” przedmiot i poproś psa, aby szukał po Waszym śladzie,
 • posadź psa na „czekaj”, schowaj zabawkę i pozwól mu ją wytropić.

8. Pamiętaj, że to, co pies robi na co dzień UTRWALA się. Zarządzaj więc tak sytuacjami, psem, nagrodami, aby czworonóg nie miał możliwości popełniać błędów.

9. Nie zapominaj o najlepszych nagrodach! Pobaw się w detektywa i odkryj, co Twój pies kocha najbardziej. Zaskakuj go różnorodnością nagród!

10. Czym więcej robisz ze swoim psem, tym Wasza relacja będzie głębsza i mocniejsza!

 

Działy:

 1. Jak myśli Twój pies.
 2. Nagrody.
 3. Czekanie.
 4. Chodzenie na smyczy.
 5. Przywołanie.
 6. Praca nosem.
 7. Podsumowanie.

Moje zdanie: książka naprawdę fajna i łatwa w odbiorze. Rysunki bardzo fajnie działają na naszą wyobraźnię. Dodatkowo autorki zawsze opisują do czego dążymy w danym zachowaniu, po co robimy dane ćwiczenia, jak je wykonać. W książce znajdziesz również wskazówki o tym,  jak daną umiejętność jeszcze rozwijać w późniejszym czasie. Jedyne czego mi zabrakło to powiedzenie o psich emocjach i pracy z nimi.

Specyfikacja:

Oprawa twarda. Wszystko zilustrowane zabawnymi rysunkami. Str 144.  Działy oznaczone różnymi kolorami (ułatwia poruszanie się).

Opowiadam o książce i radach w niej zawartych:

Maria Brandel będzie w kwietniu w Toruniu!

https://www.facebook.com/events/425862368249901/